NARZĄD SŁUCHU

Aby zrozumieć czym jest ubytek słuchu i jakie niesie konsekwencje, należy poznać funkcjonowanie narządu słuchu. Ucho odbiera fale dźwiękowe, przekształca je w wibracje kostne, a potem w impulsy nerwowe, które interpretowane są w naszym mózgu. Wystarczy udolność chociażby jednego ogniwa tego łańcucha, aby mieć problem ze słuchem.

 

BUDOWA NARZĄDU SŁUCHU
Narząd słuchu jest odpowiedzialny za odbiór bodźców. Odbiera dźwięki skupiając fale dźwiękowe. Potem przekształca je w impulsy nerwowe.
Narząd słuchu składa się z 3 części:
1.      Ucha zewnętrznego
·         Ucho zewnętrzne jest zbudowane z małżowiny usznej, przewodu słuchowego oraz błony bębenkowej, która oddziela je od ucha środkowego.
·         Odbiera fale dźwiękowe i kieruje na błonę bębenkową, która pod wpływem ciśnienia zaczyna drgać.
2.      Ucha środkowego
·         Ucho środkowe jest połączone z gardłem za pomocą trąbki słuchowej, która wyrównuje w jego wnętrzu ciśnienie (we wnętrzu ucha znajduje się powietrze).
·         W jamie ucha znajdują się 3 kosteczki: młoteczek, strzemiączko i kowadełko.
·         Do kosteczek przylegają mięśnie (strzemiączkowy i napinacz bębenkowy), które uaktywniają się, gdy do ucha dochodzi dźwięk. Dzięki ich pracy zbyt duże ciśnienie zostaje zredukowane zanim dźwięk dotrze do ucha wewnętrznego.
·         „Dźwignia”, którą tworzą kosteczki przenosi drgania z błony bębenkowej do płynów w uchu wewnętrznym.
3.      Ucha wewnętrznego
  • Ucho wewnętrzne jest zbudowane z narządu równowagi oraz ze ślimaka. Jak sama nazwa wskazuje ma kształt skręconej muszli. Znajdują się w nim 2 „okienka”.
  • W okienku owalnym umiejscowiona jest podstawa strzemiączka, która działa niczym tłok, który porusza płyn ucha wewnętrznego.
  • Ruch płynu uaktywnia ok. 20 tys. komórek rzęsatych, które poprzez włókna nerwowe przesyłają impulsy. W mózgu interpretowane są jako dźwięk.